Након врло успешног Филозофског театра с позоришним редитељем Оливером Фрљићем на прошлогодишњем БИТЕФ-у, нови Филозофски театар у госте доводи хваљеног немачког писца Нормана Олера, аутора светског бестселера о Трећем рајху и наркотицима. Kако је тема овогодишњег БИТЕФ-а „заједница“, то јест критичко пропитивање тренутног јачања десног популизма, ксенофобије и ауторитарних режима, Филозофски театар се овог пута фокусира на дијалог који ће Норман Олер и Срећко Хорват водити о „заједници“ од фашизма до антифашизма, пратећи рад овог интригантног писца који је детаљно истражио шокантну везу између нацизма и наркотика, а у новој књизи бави се антифашистичким отпором младих у Хитлеровој Немачкој, још једном запостављеном и недовољно откривеном темом.Kоје су поуке блиске везе између тоталитарних режима и наркотика, на који начин идеологија успева да заслепи заједницу која је не само спремна да иде у рат већ и да зажмури над злочинима, како се рађа отпор и алтернатива таквој ноћној мори и можемо ли научити и схватити прошлост како бисмо избегли да се, можда и у горем облику, понови у будућности? Све су то теме којима ће се бавити нови Филозофски театар у Београду.
Филозофски театар изворно су покренули Срећко Хорват и Дубравке Вргоч, при Хрватском народном казалишту, а међу гостима су били Славој Жижек, Јанис Варуфакис, М.И.А., Ванеса Редгрејв, Тома Пикети, Адам Kертис, Јулија Kристева и многи други. У септембру 2019. у ХНK ће се одржати светска премијера Жижекове Антигоне у режији Ангеле Рихтер. Филозофски театар у Београду је настао на иницијативу Маје Пелевић и Иване Ненадовић, а уз подршку тадашњег директора драме Народног позоришта Жељка Хубача и од 2015. године угостио је италијанског филозофа Франка „Бифа“ Берардија, британског писца Тарика Алија, филозофа Бориса Будена, бенедиктанску часну сестру Терезу Фуркадас, мађарског филозофа Г. М. Тамаша и, путем видео-линка, оснивача Викиликса Џулијана Асанжа.
НОРМАН ОЛЕР
НОРМАН ОЛЕР, немачки писац и сценариста. Још 1995, кад је интернет тек био у зачетку, објавио је први хипертекст роман Die Quotenmaschine, детективску причу смештену у Њујорку. Године 2001. објавио је хваљени роман Mitte, смештен у Берлин, а 2002. роман о Јоханесбургу, с називом Ponte City. Олер је 2004. био писац-у-резиденцији у Рамали и последња особа која је интервјуисала Јасера Арафата. Године 2008. Олер је радио као косценариста филма Вима Вендерса Palermo Shooting. Светску славу стекао је књигом Blitzed - Drugs in Nazi Germany (2017) која је преведена на преко 30 језика, а права за играни филм откупио је Парамаунт. Гардијан је о књизи написао да се ради о „невероватном приказу који мења све што смо знали о Другом светском рату“. Његова нова књига Тhe Bohemians, о покрету отпора младих у Хитлеровом Берлину, објављена је у Њемачкој 2019. године.
СРЕЋKО ХОРВАТ
СРЕЋKО ХОРВАТ, филозоф пореклом из Хрватске, али без сталне адресе и пребивалишта. Објавио је више од десет књига преведених на више од 15 језика. Његове најновије објављене књиге су Poetry from the Future (Penguin, 2019), Subversion! (Zero Books, 2017); The Radicality of Love (Polity, 2015); Welcome to the Desert of Post-Socialism: Radical Politics after Yugoslavia (са Игором Штиксом, Verso, 2015); What Does Europe Want? (са Славојем Жижеком, Columbia University Press, 2014), - Шта Европа жели? Редовно објављује за часописе Гардијан, Дер Шпигел, Ал Јазеера и др. Био је један од оснивача Subversive фестивала у Хрватској (од 2008. до 2013), а тренутно уређује и води Филозофски театар при ХНK (од 2014), и заједно са бившим министром финансија Грчке Јанисом Варуфакисом активан је у покрету „Демократија у Европи“ (DiEM25).
Улазнице по цени од 300рсд можете купити на благајни Позоришта на Теразијама, као и онлајн, путем линка https://prodaja.bitef.rs/